o rasie

Koty Norweskie Leśne wywodzą się z krajów Skandynawskich, głównie Norwegii właśnie. Naturalnie była to rasa przystosowana do przetrwania w ciężkich warunkach pogodowych, w ekstremalnym mrozie.

Jako rasa Koty Norweskie Leśne zostały uznane w 1976 roku i od tego czasu ich popularność rośnie.

Kot Norweski Leśny jest kotem dużym osiągającym w zależności od linii i płci od 4 do nawet 10 kilogramów wagi. Charakteryzuje się mocną dość muskularną budową ciała i mocnym kośćcem. Tylne łapy ma dłuższe od przednich, co skutkuje dużą zwinnością i skocznością. Futro jest półdługie i składa się z dwóch warstw: ciepłego, puszystego podszerstka i ościstego włosa okrywowego, który zapewnia pewną ochronę przed deszczem. Okresowo może się to wiązać z częstszym wyczesywaniem w celu uniknięcia plątania się martwego podszerstka.

Charakterystyczna dla rasy jest kryza wokół głowy, futrzaste "portki" na tylnych łapach i oczywiście tufki na uszach przypominające te spotykane u rysia. Sama głowa wraz z dużymi uszami jest trójkątna, profil prosty - pozbawiony "stopu" z mocną brodą i owalnymi oczami.

Kot Norweski Leśny ma bardzo zrównoważony charakter, dorosły kot jest na ogół spokojny i towarzyski, zaś jako kociak to zwykle wulkan energii i ciekawości świata. Bardzo ceni sobie towarzystwo ludzi nie tylko w kwestii pieszczot, ale także codziennej rutyny towarzysząc często przy wykonywanych pracach. Do ulubionych zabaw należą oczywiście polowania i wysokie wspinaczki, więc warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria i wysoki drapak. Z tego powodu warto również zabezpieczyć okna, bądź balkon. Przelatujący ptaszek może być, wystarczająca zachętą do wykonania skoku.

Koty Norweskie Leśne są bardzo inteligentne i bardzo szybko się uczą, przy odrobinie chęci dają się nauczyć wykonywania prostych komend.
Jako rasa naturalna, wywodząca się z dość trudnego klimatu są stosunkowo odporne na choroby i przez długie lata żyją w dobrym zdrowiu. (Więcej o zdrowiu w zakładce "wiedza")

Facebook